TÜRK VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSUNDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

 

 

TÜRK VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSUNDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

 

Geçtiğimiz gün toplanan kabinede alınan karar doğrultusunda Türk Vatandaşlığı başvurusunda düzenlemeye gidildi ve daha önce alınacak Gayrimenkulün değerinin 250.000 USD olması yeterliydi. Yapılan değişiklikle bu rakam 400.000 USD ye çıkartıldı.

Resmi Gazetede Yayınlanacak

Düzenleme resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Taşınmazın 3 yıl süre ile Devri veya Terkinin yapılmayacağı taahhüdü şerh edilerek noterde düzenlenen sözleşme ile Taşınmazın satışının vaat edildiği, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Tespit edilenler Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türk Vatandaşlığı kazanabilecekler.

Birden Fazla Gayrimenkul Alabilirler mi peki ?

Evet alabilirler. Toplam Değerleri 400.000 USD olacak şekilde birden fazla Gayrimenkul alınabilir. Fakat Bu Alınan Gayrimenkullerin başvurusu aynı anda yapılmalıdır.

Yabancıların taşınmaz edinimindeki kanuni sınırlamaları

  • Ülke genelinde, yabancı uyruklu bir gerçek kişi, en fazla 30 hektartaşınmaz satın alabilir ve sınırlı ayni hak edinebilir.
  • Taşınmazın askeri yasak ve güvenlik bölgeleri dışında kalıp kalmadığının Tapu Müdürlüğü tarafından yetkili komutanlığa sorulması ve edinim için olumlu cevap alınması gerekmektedir. Askeri yasak ve güvenlik bölgeleri ölçüm çalışmaları biten 71 ilimizde bu prosedür kaldırılmıştır.
  • Yabancı uyruklu gerçek kişiler, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün yüzde 10’una kadar taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilir.
  • Gerçek kişilerle yabancı ülkelerde kendi mevzuatlarına göre kurulan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketleri lehine taşınmaz rehni tesisinde kanuni sınırlamalar uygulanmaz.
  • Kanun hükümlerine aykırı olarak edinilen; edinim amacına aykırı kullanıldığı ilgili Bakanlık ve idarelerce tespit edilen; proje şartıyla satın almalarda süresi içinde ilgili Bakanlığa başvurulmayan veya süresi içinde projeleri gerçekleştirilmeyen; taşınmazlar tasfiye hükümlerine tabidir.

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ